Lapkričio 15 d. Vilniaus B. Dvariono dešimtmetėje muzikos mokykloje vyko Fleitų orkestro, vadovaujamo Mokytojo eksperto Mariaus Pupkovo, Jubiliejinis 20-ies metų vakaras.
Mokyklos mokytojai, orkestro vadovas buvo pagerbtas Vilniaus miesto Mero Valdo Benkunsko ir Vicemerės Donaldos Meiželytės padėkos raštais. Visą Bendruomenę sveikino Vilniaus miesto Savivaldybės Bendrojo ugdymo skyriaus Vedėja Diana Petkūnienė. Mokyklai ir orkestro mokytojams nuostabius žodžius tarė Tėvelių Bendruomenė. Koncerto vedėja-buvusi mokyklos mokinė, fleitininkė, talentinga aktorė Emilija Latėnaitė. Didžiuojamės Nuostabiu Orkestru ir Jo vadovu Mariumi Pupkovu bei Mokytojais!
Direktorė Irena Karsokienė
Fleitų orkestrui – dvidešimt
„Fleita – lyg šviesos spindulys, pralaužiantis tamsą ir pripildantis erdvę tyru grožiu“ – yra sakęs vienas ryškiausių pasaulinės literatūros rašytojų Johannas Wolfgangas Goethe. Šiemet minima graži sukaktis – Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos Fleitų orkestras, vadovaujamas Mariaus Pupkovo, švenčia kūrybinės veiklos dvidešimtmetį. Per šį laiką orkestras tapo neatsiejama kultūrinio gyvenimo dalimi, ne tik dovanojančia klausytojams prasmingus koncertus, bet ir muzikos menu įkvepiančia jaunuosius atlikėjus.
Fleitų orkestras buvo suburtas šios mokyklos mokytojų iniciatyva. Dar 2004 metų rudenį į Lietuvą atvyko profesorė iš Vokietijos Angelika Euler ir jos vadovaujamas fleitų nonetas „Pink flute“. Menininkės vestus meistriškumo kursus ir kolektyvo pasirodymą apibendrino baigiamasis koncertas, kurio metu scenoje koncertavo net trisdešimt jaunųjų Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos fleitininkų. Tada įsižiebusi mokytojų ir mokinių bendrystės kibirkštis netrukus tapo švytinčia muzikos liepsna, apšviečiančia kelią į svajones. Šiuo metu kolektyve grojama retomis ir unikaliomis altine, bosine ir kontrabosine fleitomis. Mokinius Fleitų orkestrui ruošia mokytojai Vilija Filmanavičienė, Elena Musteikienė, Paulius Bernardas Koncė, Ramūnas Ričardas Rėčkus, Daina Gutauskienė, orkestro vadovas Marius Pupkovas.
Lapkričio 15-osios vakarą šios mokyklos Didžiojoje salėje susirinko plati bendruomenė, kad skambiai paminėtų sukaktį. Scenoje muzikavo ne tik esami orkestro nariai, bet ir jau baigę mokyklą auklėtiniai, ir jų mokytojai. Su orkestru taip pat muzikavo Jesenija Kirejeva, Maria Roščinska (mokytoja Alicija Tryk), Marija Maminskaitė, Gailė Deniušaitė (mokytoja Laima Domikaitė), Kamila Gaiževska, Beatričė Ališauskaitė (mokytoja Raimonda Tallat-Kelpšaitė) ir Elena Jarockytė (mokytojas M. Pupkovas). Spalvingą programą sudarė Jelle‘io Hogenhuiso, Alessandro Scarlatti, Giedriaus Kuprevičiaus, Vidmanto Bartulio, Viktoro Kuprevičiaus, Juozo Pakalnio, Haroldo Arleno, Briano Bonsoro, Glenno Millerio kūryba.
Vakarą jaukiai vedė buvusi šio orkestro narė, aktorė Emilija Latėnaitė. Prisiminusi savo muzikavimo metus, ji sakė, kad fleita, kaip ir Balio Dvariono muzikos mokykla yra neatskiriama gyvenimo dalis: „Mylimam žmogui dažnai linkime įkvėpimo, o kai mus užplūsta nerimas, blogi jausmai, tuomet patys sau patariame iškvėpti. Fleita yra nuostabus instrumentas, savyje talpinantis ir įkvėpimą, ir iškvėpimą“.
Mokyklos direktorė Irena Karsokienė, sveikindama vieną didžiausių fleitų orkestrų Europoje, pastebėjo, kad per dvidešimt metų buvo sukurta nepaprastai didžiulė bendruomenė, kuri garsą apie šį orkestrą skleidžia ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, čia auginami talentai, o vaikai mokomi kūrybiško ir empatijos. Pasak Irenos Karsokienės, orkestro vadovas Marius Pupkovas yra buvęs šios mokyklos ugdytinis, šiandien tęsiantis visas geriausias tradicijas ir mokytojo kompetencijas: „Mielam Mariui linkiu kūrybiškumo ir su orkestru garsinti mūsų mokyklos vardą. Orkestrui šia proga dovanojame naujus pultus ir kelionę į užsienį, o jo vadovui – išskirtinį suvenyrą – fleita grojantį angelą, kuris lyg šauklys globoja mokyklos bendruomenę. Angelas yra pavaizduotas ir senajame mokyklos logotipe“. Direktorė dėkojo ir ilgamečiam šios mokyklos mokytojui, daugelio tradicijų ir festivalių kūrėjui Pauliui Bernardui Koncei, kuris muzikos laiptais žengti taip pat padėjo ir Mariui Pupkovui.
Fleitų orkestro kolektyvą sveikino ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Bendrojo ugdymo skyriaus vedėja Diana Petkūnienė. Ji perskaitė šiltus Vilniaus mero Valdo Benkunsko linkėjimus: „Nuoširdžiausi sveikinimai Jums ir visam fleitų orkestrui ypatingo jubiliejaus proga – dvidešimties metų kūrybinės kelionės, įprasminančios atsidavimą muzikai, meninei meistrystei ir puoselėjamai bendruomenei. Per šiuos metus Jūsų vadovaujamas orkestras tapo tikru muzikos meno lobiu, įkvėpimu ir džiaugsmu ne tik klausytojams, bet ir visiems šios muzikinės kelionės bendražygiams. Jūsų talentas, lyderystė, gebėjimas suburti tokį būrį puikių muzikantų liudija nepaprastą įkvėpimą ir atsidavimą. Linkime, kad šis jubiliejus taptų dar viena stotele ilgoje Jūsų kelionėje, kupinoje nuostabių akimirkų ir aukštumų. Telydi Jus kūrybinė energija, nauji muzikiniai atradimai ir daugybė įsimintinų koncertų“.
Iškilmingo koncerto metu buvo perskaitytas ir muzikologo Vaclovo Juodpusio sveikinimas. Jame knygų, straipsnių autorius, koncertų vedėjas džiaugėsi, kad per du dešimtmečius buvo atliktas prasmingas repertuaras, kuriame yra ir Mariaus Pupkovo aranžuoti Juozo Pakalnio kūriniai: „Mokėkime žavėtis ne tik muzikinio gyvenimo dabartimi, bet ir praeitimi, kad visa tai turėtų ateitį“.
Sveikinimo žodžius tarė ir iš ekrano prabilusi profesorė Angelika Eurler. Ji ne tik prisiminė 2000 metų rudenį, kai buvo pakviesta į mokyklos organizuotus fleitos meistriškumo kursus, jaunųjų fleitininkų darbštumą, entuziazmą, bet ir džiaugėsi taip gausiai išaugusiu orkestru. O štai Fleitų orkestro iš Nordesto vadovas prof. Marekas Bartkievič, maloniai prisimindamas prieš dešimt metų vykusį bendrą koncertą, dvidešimtmečio proga jauniesiems atlikėjams padovanojo daugiau nei penkis šimtus partitūrų. „Ačiū“ tarė ir visų tėvelių, orkestrantų vardu etnomuzikologė Varsa Liutkutė-Zakarienė. Pasak jos, muzikavimo orkestre patirtis vaikus lydės visą gyvenimą: „Palaiminti jūs – vaikai, palaiminta ši mokykla. Daug gerų palinkėjimų mokytojui Mariui nuo visų tėvelių ir vaikų“.
Vadovavimas fleitų orkestrui – ne tik darbas, bet ir pašaukimas, reikalaujantis ypatingo atsidavimo, kantrybės ir meilės muzikai. Jaunuosius atlikėjus įkvepiantis Marius Pupkovas šventiniame koncerte dėkojo būriui orkestro geradarių – tai mokiniai ir jų tėvai, mokyklos vadovybė, šviesaus atminimo Jūratė Bundzaitė, taip pat profesoriai Angelikai Euler ir Marekas Bartkievič, muzikologas Vaclovas Juodpusis, Pupkevičių, Daugvilų, Kasperavičių, Zakarų šeimos. Jaunųjų fleitininkų kolektyvo vadovas pabrėžė, kad pagrindinė motyvacija vadovaujant orkestrui – meilė muzikai. Mariaus Pupkovo kreipimasis prieš atliekant paskutinį koncerto opusą į atlikėjus tarytum atliepė ir vakaro esmę: „Mielieji, Jums teko didelė garbė šiandien sutikti orkestro dvidešimtmetį šioje salėje. Pagrokime dabar „Virš vaivorykštės“ taip, kad visi čia susirinkę imtų ir pagalvotų, kad meilė yra aukščiau visko“. Šventinis koncertas užbaigė svarbų Fleitų orkestro dvidešimties metų prisodrintą etapą ir atvėrė duris į naujas ir dar neatrastas muzikines keliones!
Ignas Gudelevičius
Dalinames šventinio koncerto nuostabiomis akimirkomis.
Fotogr. Algirdas Rakauskas
Skamba Vilniaus B. Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos Fleitų orkestro koncertinis įrašas.